Depilacja laserowa to zabieg medyczny, który wykorzystuje skoncentrowaną wiązkę światła (laser) w celu usunięcia niechcianego owłosienia.
Podczas depilacji laserowej laser emituje światło, które jest pochłaniane przez pigment (melaninę) we włosach. Energia świetlna jest przekształcana w ciepło, które uszkadza torebki w kształcie rurki w skórze (mieszki włosowe), które wytwarzają włosy. To uszkodzenie hamuje lub opóźnia przyszły wzrost włosów.
Chociaż depilacja laserowa skutecznie opóźnia wzrost włosów przez długi czas, zwykle nie prowadzi do trwałego usunięcia włosów. Do wstępnego usuwania owłosienia potrzebne są liczne zabiegi depilacji laserowej, a także zabiegi konserwacyjne. Depilacja laserowa jest najskuteczniejsza u osób o jasnej karnacji i ciemnych włosach, ale z powodzeniem może być stosowana na każdym typie skóry.
Depilacja – do czego służy
Depilacja laserowa służy do redukcji niechcianego owłosienia. Typowe miejsca zabiegu to nogi, pachy, górna warga, podbródek i okolice bikini. Jednak możliwe jest leczenie niechcianych włosów w prawie każdym obszarze, z wyjątkiem powieki lub okolic. Nie należy również stosować jej na skórze z tatuażami.
Kolor włosów i rodzaj skóry wpływają na powodzenie depilacji laserowej. Podstawową zasadą jest to, że pigment włosów, a nie skóry, powinien pochłaniać światło. Laser powinien uszkadzać tylko mieszek włosowy, unikając jednocześnie uszkodzenia skóry. Dlatego kontrast między kolorem włosów i skóry — ciemne włosy i jasna skóra — daje najlepsze rezultaty.
Ryzyko uszkodzenia skóry jest większe, gdy kontrast między kolorem włosów i skóry jest niewielki, ale postęp w technologii laserowej sprawił, że depilacja laserowa stała się opcją dla osób o ciemniejszej skórze. Depilacja laserowa jest mniej skuteczna w przypadku kolorów włosów, które nie wchłaniają dobrze światła: siwych, rudych, blond i białych. Jednak wciąż rozwijane są możliwości depilowania laserowego włosów jasnych.
Zagrożenia
Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od rodzaju skóry, koloru włosów, planu depilacji oraz przestrzegania zasad pielęgnacji przed i po zabiegu. Najczęstsze skutki uboczne depilacji laserowej to:
Podrażnienie skóry. Po depilacji laserowej możliwy jest chwilowy dyskomfort, zaczerwienienie i obrzęk. Wszelkie oznaki i objawy zwykle ustępują w ciągu kilku godzin.
Zmiany pigmentowe. Depilacja laserowa może przyciemnić lub rozjaśnić dotkniętą skórę. Zmiany te mogą być tymczasowe lub trwałe. Rozjaśnianie skóry dotyczy przede wszystkim osób, które nie unikają ekspozycji na słońce przed lub po zabiegu oraz tych, którzy mają ciemniejszą skórę.
Rzadko depilacja laserowa może powodować powstawanie pęcherzy, strupów, blizn lub innych zmian w strukturze skóry. Inne rzadkie działania niepożądane obejmują siwienie leczonych włosów lub nadmierny wzrost włosów wokół leczonych miejsc, szczególnie na ciemniejszej skórze.
Depilacja laserowa nie jest zalecana w przypadku powiek, brwi lub okolic, ze względu na możliwość poważnego urazu oka.
Czego możesz się spodziewać
Depilacja laserowa zwykle wymaga od dwóch do sześciu zabiegów. Odstępy między zabiegami będą się różnić w zależności od lokalizacji. W obszarach, w których włosy szybko rosną, takich jak górna warga, zabieg można powtórzyć po czterech do ośmiu tygodniach. Na obszarach o powolnym wzroście włosów, takich jak plecy, zabieg może odbywać się co 12 do 16 tygodni.
Do każdego zabiegu będziesz nosić specjalne gogle chroniące oczy przed wiązką lasera. W razie potrzeby asystent może ponownie wydepilować obszar ciała. Specjalista może zastosować miejscowe znieczulenie na skórę, aby zmniejszyć dyskomfort podczas aplikacji.
Rezultaty
Włosy nie wypadają od razu, ale zrzucane są po kilku dniach lub tygodniach. Może to wyglądać na ciągły wzrost włosów. Powtórne zabiegi są zwykle konieczne, ponieważ wzrost i wypadanie włosów występuje naturalnie w cyklu, a leczenie laserowe najlepiej sprawdza się w przypadku mieszków włosowych w fazie nowego wzrostu.
Wyniki różnią się znacznie i są trudne do przewidzenia. Większość ludzi doświadcza efektów depilacji, która trwają kilka miesięcy i mogą trwać latami. Ale depilacja laserowa nie gwarantuje trwałej depilacji. Kiedy włosy odrastają, są zwykle delikatniejsze i jaśniejsze.
Możesz potrzebować konserwacyjnych zabiegów laserowych w celu długotrwałej redukcji włosów.