• pon.. kwi 15th, 2024

Portal

Czytaj na naszym portalu

Ból zęba – jakie są przyczyny i dlaczego nie należy lekceważyć bólu zębów?

Byadmin

wrz 20, 2021

Bolący ząb wymaga natychmiastowej konsultacji stomatologicznej. Lekceważenie sygnałów, jakie wysyła nam organizm może doprowadzić do nieodwracalnych szkód, łącznie z sepsą, czyli ogólnoustrojowym zakażeniem tkanek. Jakie są przyczyny bólu zęba i na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po sprawdzone i rzetelne porady.

Ból zęba – co jest najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy?

Wśród najpopularniejszych przyczyn bólu zęba jest uszkodzenie spowodowane przez rozwijające się bakterie, które niszczą powłokę zęba i sięgają w głąb, aż do mocno unerwionych miejsc. Jeśli po zjedzeniu słodyczy dopadnie Cię mocny ból zęba, to znak, że czas wybrać się do gabinetu dentystycznego. Gdy ból jest bardzo intensywny, ale odczuwasz go jedynie podczas spożywania słodkich potraw czy picia słodkich napojów, prawdopodobnie masz w zębie dziurę, spowodowaną przez próchnicę, którą wystarczy zaleczyć, a na przyszłość ograniczyć słodycze i zdecydowanie bardziej przyłożyć się do higieny jamy ustnej. Jeśli natomiast ból to nie jedyny objaw, ale obserwujesz także:
– opuchliznę
-oraz masz podwyższoną temperaturę ciała
Powyższe objawy mogą wskazywać na zapalenie okostnej. Zapalenie okostnej to bardzo dotkliwy problem, ale jeśli nie zostanie podjęte natychmiastowe leczenie, wówczas może wdać się sepsa, o której była mowa na początku tego artykułu. Sepsa może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego nigdy nie lekceważ bólu zęba! Inną przyczyną bólu, może być nadwrażliwość. Słabe szkliwo nie stanowi w takim wypadku dobrej ochrony przed zimnymi czy gorącymi napojami. Osoby z nadwrażliwością odczuwają nie tylko ból wszystkich zębów po zjedzeniu zimnych potraw, ale często tej przypadłości towarzyszą nawracające migreny lub silny ból głowy. Przy nadwrażliwości zębów niewskazane są zabiegi wybielania, ale zabiegi które wzmacniają szkliwo.

Czy bolący ząb wymaga ekstrakcji?

W niektórych przypadkach bolący ząb wymaga ekstrakcji. Dzieje się tak wówczas, gdy są to zęby, tzw. ósemki. Ból ósemek może być spowodowany jeszcze inną przyczyną niż próchnica. Wiadomo, że ósemki znajdują się w trudno dostępnych miejscach, w związku z czym ciężko jest zadbać o ich prawidłową higienę. Ósemki to zęby, które jako ostatnie wyrastają mogą powodować ból, ponieważ rosnąc naciskają na umiejscowione już zęby. Czasami szczęka pacjenta jest zbyt wąska, aby zęby te mogły prawidłowo i bez żadnych przeszkód wyrosnąć. Warto tu zwrócić uwagę, że problem bolących ósemek, które nieprawidłowo rosną dotyczy zwłaszcza nastolatków. Gdy zęby te po badaniu RTG i wywiadzie lekarskim będą przeznaczone do ekstrakcji w związku z nieodpowiednim wzrostem i naciskaniem na zęby znajdujące się obok, nie należy odkładać zabiegu. Pozostawienie krzywych ósemek jest niekorzystne: mimo iż ból z czasem zmniejszy się, higiena jamy ustnej, a w szczególności dbanie o ósemki będzie po prostu niemożliwe. Zdarza się też, że ósemki nie mogą do końca wzrosnąć, gdyż są hamowane przez zastałe już zęby. Wówczas może dojść do powstania opuchlizny, ropnia, pacjent odczuwa duży dyskomfort, a ból zęba to nie jest jedyny objaw. Podobnie jak w przypadku nieleczonej próchnicy, może dojść do zapalenia okostnej, czego objawem może być podwyższona temperatura ciała i złe samopoczucie. Leczenie kanałowe jest jednym ze sposobów na walkę z przenikliwym bólem zębów, ale oczywiście wcześniej musi być wykonana diagnostyka. Konieczne będzie też wykonanie pewnych badań i wypełnienie odpowiedniego kwestionariusza, dotyczącego głównie bezpieczeństwa podczas znieczulania.

Nie lekceważ bólu zęba – skorzystaj z usług najnowocześniejszych gabinetów stomatologicznych!

Współczesne metody leczenia uzębienia jest przyjazne dla pacjentów. Komputerowe znieczulenie, dbanie o komfort podczas wykonywania zabiegów, nowoczesne sposoby wypełniania ubytków, a także przede wszystkim precyzyjna i szybka diagnostyka to elementy, które charakteryzują najlepsze gabinety stomatologiczne. Nigdy nie lekceważ bólu zęba i nie obawiaj się działać szybko! Nieleczone zęby i chodzenie z bólem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a ponadto prowadzą do poważniejszych schorzeń. Niektórzy pacjenci zaniedbujący latami stan swojego uzębienia mają bardzo duże opory przed udaniem się na wizytę u dentysty. Sytuacja ta sprawia, że wraz z upływem czasu pogarsza się. Zdejmowanie kamienia nazębnego, regularne wizyty kontrolne oraz odpowiednia, codzienna higiena jamy ustnej to podstawa. Szukając najlepszego gabinetu, zdecyduj się na nowoczesną placówkę, która znajduje się najbliżej Ciebie lub w drodze do Twojej pracy. Ułatwi Ci to umawianie spotkań i monitorowanie stanu swojego uzębienia. Jeśli nie masz w pobliżu dobrego gabinetu dentystycznego, koniecznie przeczytaj opinie o najlepszych gabinetach w Twoim mieście, aby wybrać świadomie, która placówka będzie dla Ciebie najlepszym miejscem.